حافظه HBM-PIM سامسونگ ۱٫۲ ترافلاپس قدرت توکار دارد

سامسونگ به رطوبت اعلام کرده است حافظه ی متاخر این شرکت برپایه ی HBM2 از پردازنده ی فهم تقلبی (AI) مجتمع برخوردار است که حداکثر ۱٫۲ ترافلاپس قدرت رایانشی توکار (Embedded Computing Power) می تواند ارائه دهد. بوسیله لطف این پردازنده ی هوش مصنوعی، حافظه ی جدید سامسونگ عملیات هایی اختصاصی انجام می دهد که معمولا وظیفه ی پردازش آن ها برعهده ی پردازنده ی مرکزی (CPU)، پردازنده ی گرافیکی (GPU)، مدار مجتمع با کاربرد خاص موسوم به ای سیک (ASIC) و مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) گذاشته می شود. 

براساس گزارش خبرگزاری تامز هاردور، ذهن ی جدید سامسونگ با نام Samsung HBM-PIM شناخته می شود و تو هر بانک حافظه، یک سواری هوش مصنوعی دارد؛ به همین دلیل، فشار اعمال شده به خشکی امدن خودِ HBM را می تواند تعدیل یواش. عبارت PIM داخل نام حافظه ی جدید سامسونگ مخفف Processing in Memory است. کلاس جدید حافظه ی سامسونگ با هدف تسهیل واگذاری داده تو بین ذهن و پردازنده ی سیستم طراحی شده است. بوسیله گفته ی متخصصان، این فرایند معمولا درمقایسه با عملیات های حقیقی رایانشی، به مصرف انرژی و زمان بیشتر نیاز ظاهر می کنند.

سامسونگ ادعا می کند فناوری جدیدش موقع پیاده سازی روی حافظه ی HBM2 Aquabolt درمقایسه با حالت عادی در جوهر کاهش بسیار از ۷۰ درصدی مصرف انرژی، غلبه پردازشی را دو برابر می تواند بیشتر کند. افزون براین، حافظه ی متاخر سامسونگ به تغییر نرم افزاری و سخت افزاری نیازی ندارد و این حتی کنترلرهای حافظه را نیز دربر می گیرد . این موضوع باعث می شود حافظه ی متاخر سامسونگ به سرعت روانه ی بازار شود. 

بوسیله گفته ی سامسونگ، حافظه ی جدیدش هم اکنون در پیشدستی کردن دهنده های هوش ساختگی مراحل آزمایشی را می گذارند. این انبازی عنف ای تمایل دارد تمامی فرایندهای اعتبارسنجی حافظه ی جدیدش تا پیش از فرارسیدن نیم ی دوم سال ساری میلادی به پایان برسد و بسی مهلت عرضه شود. هفته ی گذشته، مجمع بین المللی مدارهای حالت جامد (ISSCC) رمزی برگزار شد و سامسونگ در این مراسم جزئیات فنی تری از معماری حافظه ی HBM-PIM را به اشتراک گذاشت.

همان طورکه در تصاویر فراز مشاهده می کنید، هر یک از بانک های حافظه تو HBM-PIM یک PCU (واحد رایانشی پروگرام ریزی شدنی) توکار دارند که با فرکانس ۳۰۰ مگاهرتز فعالیت می بطی ء و این یعنی در ذهن ی سامسونگ به ازای هر دای (Die) از ۳۲ واحد PCU مصرف شده است. میزبان واحدهای PCU را ازطریق فرمان های مد حافظه کنترل می درنگ تا پردازش در DRAM امکان پذیر شود. این واحدها می توانند انواع محاسبات FP16 را نیز ادا دهند. مقاله های مرتبط:بررسی تام استانداردهای ذهن GDDR و HBM؛ تفاوت ها و انفراد هاسامسونگ حافظه های HBM2E خود با پهنای باند 1.64TB/s را رونمایی کرد

حافظه می تواند داخل حالت استاندارد، یعنی HBM2 خواه حالت FIM برای پردازش داده درون حافظه فعالیت کند. بوسیله طور طبیعی، تهی کردن محیط برای واحدهای PCU باعث کاهش ظرفیت حافظه می شود. هر دای حافظه ی فراهم به PCU درمقایسه با دای استاندارد HBM2 نصف ظرفیت دارد (چهار گیگابایت دربرابر هشت گیگابایت). برای رفع این مشکل سامسونگ تصمیم پژمرده است با ترکیب چهار دای چهارگیگابایتی مجهز به PCU و چهار دای هشت گیگابایتی بدون PCU، سراغ استفاده از دسته های شش گیگابایتی برود. 

نکته ی مهم این است که سامسونگ در اسلایدهایش به فناوری حافظه ی جدید خود با معروفیت FIMDRAM (مخفف Function-In Memory DRAM) اشاره می کند. بااین حال، Function-In Memory DRAM کدنامی داخلی برای فناوری ای حیات که اکنون نام HBM-PIM را یدک می کشد.

نمونه حافظه های سامسونگ برپایه ی تراشه ای آزمایشی ساخته شده اند که لیتوگرافی بیست نانومتری دارند و عاری افزایش مصرف انرژی، بوسیله ازای هر پین بوسیله ۲٫۴ گیگابیت برثانیه توان عملیاتی می توانند دست پیدا کنند. متأسفانه قابلیت های ارائه شده ی حافظه ی سامسونگ داخل جدیدترین پردازنده های گرافیکی دیده نخواهد شد، حداقل فعلا. سامسونگ می گوید این حافظه بخاطر دیتاسنترها و جهیز های HPC طراحی شده است.

همچون اکثر تکنیک های پردازش درون ذهن ای، انتظار داریم تکنیک جدید سامسونگ نیز مرزهای محدودیت خنک سازی تراشه های حافظه را جابه مکان کند؛ خصوصا با درنظرگرفتن این حقیقت که حافظه های HBM معمولا بوسیله عارض قسمت قسمت کردن ای نقشه کشی می شوند و به سادگی نمی توان آن ها را یخ کرد. سامسونگ هنوز بوسیله راهکاری بخاطر رفع کردن این شاق داخل ذهن ی HBM-PIM رمز نکرده است؛ بااین حال، ادعا می کند HBM-PIM اولیه راهکار پروگرام ریزی شدنی PIM در صنعت محسوب می شود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی این اطلاع چیست؟بیشتر بخوانید:سامسونگ با عبور از TSMC، ارشد ترین تولیدکننده ویفر تراشه درون جهان شدسامسونگ ۱۲ اسفند تلویزیون های جدیدی را با «فناوری انقلابی» معرفی می کندتولید لولا بخاطر گوشی های تاشدنی جدید سامسونگ بوسیله زودی شروع می شودگلکسی بوک پرو و گلکسی بوک پرو ۳۶۰ احتمالا با صفحه عرضه OLED عرضه خواهند شدبررسی ویدیویی گلکسی S21 سامسونگ